Wentylator kanałowy jest jedynym z najpopularniejszych rodzajów wentylatorów znajdujących zastosowanie zarówno w firmach przemysłowych i magazynach, jak również w kuchniach czy łazienkach domowych. Czym charakteryzują się wentylatory kanałowe i jakie występują ich rodzaje i zastosowanie?
Podział wentylatorów
Wentylatory możemy podzielić pod względem budowy, zastosowania czy przeznaczenia. Ze względu na budowę wirnika wyróżniamy na przykład wentylatory:
- Promieniowe – charakteryzują się wysokim sprężem, jego zadaniem jest tłoczenie dużej ilości powietrza o dużym ciśnieniu, powietrze to rozrzucane jest przez łopatki wirnika i kierowane do otworu wylotowego. Wentylatory promieniowe sprawdzają się w długich systemach wentylacji o wielu rozgałęzieniach
- Osiowe – najczęściej w postaci wentylatorów sufitowych lub ściennych, stosowane do tłoczenia powietrza o niskim ciśnieniu i krótkiej drodze do przebycia. Powietrze w wentylatorach osiowych charakteryzuje mały spręż, płynie ono wzdłuż osi silnika i nie zmienia kierunku, czasami stosowane są wentylatory osiowe przeciwbieżne charakteryzujące się dwoma wirnikami kręcącymi się w przeciwnym kierunku.
- O przepływie mieszanym – ten rodzaj wentylatorów sprawdza się w długich kanałach, w których występują małe spadki. Mogą one występować w formie wentylatorów kanałowych, dachowych oraz ścienno-sufitowych
Wentylatory kanałowe – charakterystyka
Wentylatory kanałowe stosowane są do transportu powietrza przez kanały wentylacyjne. W zależności od sposobu wykonania, kształtu oraz przeznaczenia, możemy spotkać różne rodzaje wentylatorów kanałowych. Dzięki tej różnorodności i uniwersalności, wentylatory kanałowe doskonale sprawdzają się w większości projektów budowlanych. Do najważniejszych zalet wentylatorów kanałowych należą między innymi:
- niski poziom hałasu
- duża wydajność
- wysoka sprawność
- wysoki maksymalny spręż statyczny
Podział i charakterystyka wentylatorów kanałowych
Wentylatory kanałowe posiadają również kilka rodzajów, które różnią się budową oraz charakterystyką pracy. Możemy spotkać między innymi wentylatory kanałowe osiowe, wentylatory kanałowe rewersyjne czy też przeciwbieżne. Charakteryzują się one następujący cechami:
- wentylatory przepływowe – charakteryzują się dużym sprężem i małą średnicą
- wentylatory nawiewno–wywiewne – inaczej wentylatory kanałowe rewersyjne są wyjątkowo ciche, mogą pracować w różnych pozycjach, mogą zarówno wydmuchiwać powietrze na zewnątrz, jak i wciągać do środka
- wentylatory przeciwwybuchowe – specjalistyczny rodzaj wentylatorów, stosowanych w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem, ten rodzaj wentylatorów powinien być zgodny z unijną dyrektywą ATEX
- wentylatory przeciwbieżne – można montować je w różnych pozycjach, bardzo wydajne, posiadają dwa przeciwbieżne wirniki, ich praca jest dość głośna.